TENİSTE UYGUN RAKET

TENİSTE UYGUN RAKET = DOĞRU RAKET


TARİHÇE :
Tenis sporu,basit el topu oyunlarından doğmuştur.İnsan eli, gücünün,doğal olarak belirli bir sınırı geçemediğinden dolayı raket kullanılmaya başlamıştır.Geçmiş tarihlerde adamın biri ‘evraka evraka’ misali elindeki tahta parçası ile yuvarlak cisime vurmaya başlamış;böylece ‘adamın biri’ tenisçi diye anılmaya referans oluşturmuştur.1550 yıllarında bir kasnağa barsak ve-veya benzeri malzeme gerilerek ve daha sonrasında da teknolojinin gelişmesi ile insan anatomisine daha uygun günümüz raketleri elde edilmiştir.
Günümüzün raketlerinin şık görüntülerine kadar tenis raketinin teknolojik yolcuğu tahta ve tahta
karışımı malzemeler ile devam etmiştir.Tenis raketlerinde metal kullanımı;1880’lerde denenmiş olup;raketin ağır ve hantal oluşu ;1920 İngiltere Birmingham’da hafif çelik tenis raketi üretimine başlandı.
Tenis raketinin içeriği,biçim ve rengi estetik olarak kendini geliştirir iken 1970 yılarında alimunyum ve çelik raketler tenis dünyasında popüler hale gelmiştir.Bu dönemde bilimsel çalışmalarla alüminyum ve çelikten üretilen raketler yerine değişik malzemelerden üretilen daha teknolojik raketler piyasada yerini almaya başlamıştır.Böylece günümüzde sıkıştırılmış tahta plakalar,çelikten raketler yerine alüminyum alaşım iskeletli veya epoxi reçine,cam elyafı (glass fiber) ,karbon (grafit fiber),boron,kevlar,titanyum,hyber karbon,likit kristal,v.s. gibi malzemelerin karışımından yapılmış çok alternatifli raketler tenis oynayanların tercihlerine sunulmuştur.
Bir zamanlar el sanatkarlığı isteyen raket yapımı,günümüzde kişiye en uygun şekli ile kişisel özellikleri baz alarak bilimsel ve teknolojik seri üretim şansına kavuşmuştur.Üne kavuşmuş uluslar arası markalar arasından raketimizi seçer iken dikkat,özen,test ve kalite kontrollerinden geçerek şahsımıza uygun olduğuna inanabiliriz.Ancak ülkemizdeki bilgi eksikliği,kulaktan dolma bilgiler ve
gösterişe merakımız neticesinde kişisel özelliklerimize UYGUN raketi seçmemizi engellemektedir. ‘En doğru raket = En iyi raket ‘ yanlış mantalitesi ile raket seçimi yanlış yapılmakta olup; ‘En doğru raket = Kişiye en uygun raket’ mantığı ile tenis sporu günümüzde zevk ile uzun süre kısa sürede becerilebilen ve daha sağlıklı tenis oynamamızı engellemektedir.
Amacımız bu satırlar ve sonraki satırlar ile sizlere müşteri temsilciğine geçmeden evvel,bizlerin siz potansiyel müşterilerimize danışmanlık yaparak, piyasadaki en uygun=iyi,en hızlı ve en ucuz raket teminindeki öz güveninizi kazanarak;sizleri bu sportif faaliyetten maximum zevk almanızı
sağlamaktır.


TENİS TERMİNOLOJİSİ
Sizlerin tenis sporunu seçip oynamaya karar verip,raket seçiminizi yapmadan evvel raket teknolojisi ile ilgili ana unsurları açıklamak için bu bilgilenme rehberini oluşturduk.
Raket seçimi konusunda yapacağınız yanlışı minimize etmek,karışık teknik terimleri basitleştirerek,kişiye en uygun raket seçimi konusundaki gereksinimi belirlemek,farklı oyun hissi veren tenis raketlerini biz farklı olan tenis severleri en uygun şekli ile buluşturmak amacındadır.
TENİS RAKETİ TERİM AÇIKLAMALARI

Sap (Grip) / Raket Boyu
Tenis raketinin el ile tutulan bölgesidir. ‘Grip Size’(Sap Ölçüsü) ,tenis raket sapının ölçüsünü tanımlar .
Örnek : ‘Grip Size Nr:1’ demek ;el ile tutulan sap çevresinin çevresinin uzunluğu 4 1/8 = 4,125 inç
olan bir tenis raketinin ölçüsü demektir.Sap ölçüleri kişiye uygun ölçüdeki raketi saptamaya yaramak ile beraber sap ölçüsünün daha kolay anlaşılır olmasını sağlar.Grip ölçüsünün uzun uzadıya
tam sayısı olan 4 inç ifade olunmadan,sadece yukarıdaki örneğin kesirli sayı olan 1/8’in sadece üst
rakamı olan 1 belirtilmiş olunur.Böylece yukarı verilen örnek olduğu gibi Grip size Nr:1 = 4 1/8 inç anlaşılır.Buna göre sap ölçüsü (grip size) çizelgesi aşağıdadır.
1 inç : 2,54cm

Grip size numaralarının kişilere göre uygunluğu yukarıda ‘X’ ile belirtilmiştir.
Grip size numarasının saptanmasının en doğru yöntemi ;teniste kullanılan elin,avuç içinin yukarıya doğru açık bir şekilde tutulur iken;orta parmak ucundan ,avucun ortasında bulunan yaşam çizgisi arasındaki mesafenin ölçülmesi ile saptanır.Grip size numarasını yanlış saptamak tenis oynayanlarda tenisçi dirseği veya tenis elbow rahatsızlığına yakalanmasına neden olur.İleriki satırlarda bu konuya değineceğiz.
Grip size numaraları her raketin sapında mutlaka belirtilmiştir.
Tenis raketinin boyunun tanımlanması ve yetişkin kişilere,çocuklara uygunluğunun açıklanması önemli olup;doğru ve tekniğe uygun ve zevkli tenis oynanmasına yardımcı olur.
Tenis raketlerinin boyu maximal limitlerin içinde kalmak şartıyla yetişkinler için 27 inç (1 inç :2,54cm ve 27’’ = 68,58cm ) boyundadır.Yetişkinler için raket boyu genellikle bu uzunluktadır.Raket teniste kullanılan el ile tutulur iken örneğin sağ el ile tutulurken raket, hazır ol vaziyetinde vücudun sağ yanından aşağı doğru sarkar,raket ucunun sağ ayak malleoluna (dış yan yarım küresel ayak kemiği) değmesi ve raketin ucunun yere değmemesi doğru uzunluktaki raketi belirler.Son senelerde maximal limitler dahilinde raket boyları 1-2 inç uzatılarak hem raketin güç unsuru artırılır hem de kısa boylu tenis oyuncusunun,uzun boylu oyuncuya karşı tenis oyunundaki ‘oyuncu boy dezavantajını’ eşitleme fırsatı veya uzun boylu bir tenis oyuncusuna da extra boy uzunluğundan dolayı fizik kuralı olarak büyük bir güç avantajı sağlar.

Aşağıda çocuklara,bayanlara(kısa ve uzun),ve erkeklere hangi raket boyunun en uygun olacağı belirtilmiştir.
*** 4-6 yaş için veya 0 cm -122cm boy uzunluğuna sahip kişilere uygun tenis boyu : 21 inç
*** 6-9 yaş için veya 122cm -137cm uzunluğu arasındaki kişiler için uygun tenis boyu :23 inç
*** 9-12 yaş için veya 137cm -152cm uzunluğu arasındaki kişiler için uygun tenis boyu :25-26 inç
***13- + yaş için veya 152cm - + cm uzunluğu arasındaki kişiler için uygun tenis boyu :27 inç

Önemli not:Çocuklarda raket seçimi konusunda dikkat edilecek nokta;çocuğun yaşı ve fiziği, içinde bulunduğu yaşı göstermesi durumunda yukarıdaki ‘yaş/boy uzunluğu’ ölçü tablosuna bire bir uygun boydaki tenis raketinin inç uzunluğu söylenerek satın alınır.
Eğer çocuk içinde fizik olarak içinde bulunduğu yaştan daha fazla gösteriyorsa ve fiziksel olarak hangi yaşın içinde gözüküyor ise o yaş ve boy uzunluğuna denk gelen raket boyu seçilir.
Örnek: çocuk 8 yaşında fakat boy olarak 145 cm boyunda ise ona ‘raket boyu ölçü’ tablosunda yaşına denk gelen 23 inç’lik bir raket verileceğine;boy uzunluğunun 122-137cm sınırlarını aşıp 145 cm olduğundan dolayı ,o çocuğa bir üst gruptan raket verilerek 25 inç’lik raket ile oynaması doğru ve uygun olarak tenis oynaması sağlanır.

Köprü veya boğaz (Bridge/Throat)
Raketin sap ve kafa kısımlarını birleştiren bölümdür.Modern raketlerde boğaz,genellikle iki şaftlı üçgen şeklindedir.Eski ve ilkel raketlerde olduğu gibi ve onlardan esinlenerek yeniden imal edilen bazı nostaljik raketlerdeki gibi tek parçadan oluşan boğazlarda (mono şaft) mevcuttur.Bunların yapılmasının amacı oyun sırasında,raketin havaya karşı direncini düşürmek ve raketin hareket yeteneğini artırmak içindir.

Kafa ( Head)
Raketin baş kısmını yani diğer bir deyim ile tellerin gerili olduğu kasnak kısmını ifade eder.

Kafa ölçüsü (Head size)
Bir raketin kafa kısmının toplam vuruş alanından oluşur. Genellikle ‘inç. kare veya cm kare olarak kullanılır ve kafa ölçüsü raketin genellikle kafa kısmında yazılıdır.
Kafa ölçüsünün ne için gerekli olduğu ileride belirtilmiştir.
Örnek bir kritere kafa ölçüleri baz alındığında;
Mid size = 85-95 inç kare veya 548,386cm2 - 612,902cm kare
Mid plus = 95-105 inç kare veya 612,902cm2 - 677,418cm kare
Over size =105-115 inç kare veya 677,418cm2 - 741,943cm kare
Extender =115- + inç kare veya 741,934cm2 – +
1 inç = 2,54cm.
1 inç kare = 2,54cm. X 2,54cm. : 6,4516cm karedir.
Diğer bir kriter baz alındığında ise;
Mid size = ...... - 585cm2
Mid plus = 585 - 660cm2
Over size= 660 - + cm2 ‘dir.

Güç Alanı (Power zone ) veya Tatlı vuruş noktası (Sweet spot)
Bir raket kafasındaki tel = kordaj örülü sahanın merkezine doğru odaklanan, en optimum güç,düzgün vuruş,kontrol ve rahatlık sağlayan bölge olarak adlandırılır.

Profil veya Genişlik (Profile/Beam/Width)
Tenis raketinin gövdesinin kesimi biçimi ve ölçümlenmesi olarak tanımlanır.Milimetre cinsinden raketin kalınlığı ölçülür.Bazı raketlerin profili paraleldir.Bazıların ki,saptan kafaya doğru genişleyen,bazıları önce genişleyip kafanın ucuna doğru incelen, bazıları da önce genişleyip ardından daralan ve nihayet tam kafanın ucuna doğru yeniden genişleyen yapıda olabilirler.Raket alımı sırasında veya katalog-broşürlerde bu mm cinsinden değerleri bulabilecekseniz.

Ağırlık ve Denge ( Weight and Balance)
Bu iki unsur genellikle beraber düşünülür.Ağırlık,bir raketin gram cinsinden toplam kütlesini,denge ise tenis raketin ağırlık merkezini tanımlar.Eğer denge noktası kafa kısmına yakın ise
AĞIR KAFA (Head Heavy) ,raketin sap kısmına yakın ise HAFİF KAFA (Head Light) olarak belirlenir.Ağırlık tam ortada ise MERKEZİ DENGELİ (Level/Balanced) raket denir.Bu teknik bilgiler bazı raket markalarının raketlerinin üstünde ,bazı raket markalarının ise broşürlerinde mevcuttur.

Sertlik veya Esneklik ( Stiffness/Flex)
Tenis raketinin eğilebilme kabiliyetidir.Bazı raketler,yapımı sırasında kullanılan materyali/materyalleri nedeni ile daha sert,bazı raketler ise daha yumuşaktır.Tenis raketlerin bu esneme katsayıları ( RA:Racket Association) dereceleri olarak günümüzde,tenis raketlerinin üzerine veya broşürlerine yazılmaktadır.
Sıralama yükseldikçe raketin sertliği artar.Örnek: RA = 45’ den aşağısı oldukça esnek,
RA = 45-60 arası orta sertlikte,
RA = 60’ dan yukarısı çok sert raketleri ifade eder.

Yapım Malzemesi (Construction)
Genel olarak raketin imal edildiği materyali ve karışımları,yüzdelik ölçüler ile ifade eder.Modern raket imalatında iki tip tenis raketi yapımı vardır.
1-Alüminyum tenis raketleri,
2-Kompozit raketler.
Alüminyum ve Alüminyum alaşımlı tenis raketleri;genelde juniorlar dediğimiz çocuklar ile tenise yeni başlayıpta pahalı raketten kaçınma mantalitesini güden,kararsız yetişkinler içindir.Günümüzde, önceki yıllardaki tahta raketlerin yerini almış olup;tenis raketlerinin en ucuz basamağında bulunurlar.
Kompozit tenis raketleri ise;çok daha üstün tenis oynama aracı olup;yeni başlayan,orta seviye,gelişmiş-uzman,veteran ve müsabık tenis oyuncuları için en idealidir.Ancak çok daha pahalı ve değişik tenis oynama alternatifleri veya değişik tiplerdeki oyuncu tipleri için üretilen birçok çeşitleri olduğundan çok daha dikkatli ve bilinçli seçilmeleri gerekir.Kompozit raketler,daha öncede ifade edildiği gibi;grafit , high modular grafit , dyneeme grafit , cam elyafı , kevlar kauçuğu , seramik , visko elastik polimar matrix , likit kristal polimer , baron , titanyum ,hihg modular twaron , magnesıum , nawcom,nicalon , aramide , polymide , quartzel , gibi maddelerin EPOXI REÇİNE veya süper yapıştırıcıların bir arada kullanılması ile elde edilirler.Genellikle raketlerin üzerinde veya raket kataloglarında ,ihtiva ettikleri karışımların yüzdesi kayıtlıdır.

BİR TENİS RAKETİNİN ÖRNEĞİN % 100 TİTANYUM OLDUĞU BELİRTİLİYOR İSE ;
bu ifade bütün bir raketin TİTANYUM OLDUĞU DEĞİL ,SADECE GÜÇLENDİRİCİ MALZEMENİN % 100 TİTANYUM OLDUĞUNU BELİRLER.Kompozit raketlerde ,yukarıda birçok çeşidi sayılan elyafların en fazla kullanım oranı olarak bir tenis raketindeki karışım yüzdesi % 60 gibi olup ;geri kalan %40’lık oran epoxi reçinedir.Aynı yapım tarzı günümüzde ayrıca kar kayağı,su kayağı teknik içeren kişiye uygunluk prensibi ile yapım teknolojisi olarak kullanılmaktadır.

Tenisçi Dirseği/Tenis Dirsek Ağrısı (Tennis Elbow)
Tenisçi dirseği veya tenis elbow olarak adlandırılan rahatsızlık,tenisseverlerin tenis oynama zevkini bölen bir rahatsızlık olup;aşağıda sıralanan unsurlar üzücü bir tenis ağrısının nedenleridir.
* Çok büyük bir grip ölçüsü,
* Çok küçük bir grip ölçüsü,
* Çok gergin raket teli veya çok yüksek tansiyonlu çekilmiş kordaj,
* Çok sert materyalden yapılmış raket ile oynama,
* Çok fazla ıska vuruş,
* Çok kötü oyun tekniği (örnek:el bileliği veya dirseği kilitlemeden vuruş yapmak),
* Çok fazla süre oynanan tenis.

TENİS RAKETLERİNİN ÖZELLİKLERİNİ BELİRLEYEN ANA FAKTÖRLER :

Her tenis oyuncusunun veya tüketicinin yeni bir tenis raketi alır iken kendine göre bir takım gereksinimleri vardır. Fakat bu gereksinimler, hemen hemen satış marketinki sağlam bir temele oturmadığından ; ya tenis hocaları tarafından tek bir markanın sponsorluğunun sonucu o markanın pazarlamacısı olması ile veya yanlış yönlendirmeler sonucu yerine gelmemektedir.Raket seçimi ve
Tenis raketlerinin özelliklerini belirleyen faktörleri üç ana başlık altında toplayabiliriz.
1-GÜÇ (POWER )
2-KONTROL (CONTROL)
3-RAHATLIK (COMFORT
)
İdeal bir tenis raketi seçimi bu üç gereksinimi karşılamak durumundadır.


1-GÜÇ (POWER)
Aynı hızla ,aynı pozisyon ve şekil ile gelen toplara,tenis raketlerinin farklı uzaklıklara gönderebilme yeteneğinidir.Güç faktörünü açıklar iken;tenis oyuncusunun aynı hız ve doğrultuda ve topa aynı güç alanı içinde vurduğunu varsayacağız.Buna göre bir tenis raketinin gücü, 5 unsurdan oluşur.
1.1.Kafa ölçüsü (Head size)
1.2.Materyal (Contruction)
1.3.Profil,Genişlik (Profile/Width)
1.4.Ağırlık (Weight)
1.5.Uzunluk (Lenght)

1.1.Kafa ölçüsü (Head size):
Tenis raketinin kafa ölçüsü veya kafa alanı büyüdükçe tenis raketinin gücü artar.Ancak kafa ölçüsü ,daha çok rüzgar direnci oluşturur ve oyuncu havada raketi sallamak için daha çok kuvvet harcar.Kafa ölçüsü büyüdükçe raketin sertliği de azalır.

1.2.Materyal (Contruction)
Raketin yapımı sırasında kullanılan malzemeler ne kadar sert olur ise tenis raketi o kadar sert olur.Örneğin % 100 titanyum karışımı ile yapılan raket, % 50 titanyumlu raketten daha sert ve güçlü olur.
1.3.Profil,Genişlik (Profile/Width)
Tenis raket profili veya raket kesit eni genişledikçe,raket daha sert ve dolayısıyla daha güçlü olur.Bir tenis raketinin profil genişliği “ X “ ise,sertliği veya güç verimi X üzeri 3 olur ve “X küp” olarak formüle edilir.
Örnek: Raket profil genişliği veya “X” değeri 10 mm ise ,
Raket sertliği,10 küp = 10 X 10 X 10 =1.000 olacaktır.Raket genişliğini sadece iki misline yani 2X=20mm’ye çıkartacak olur isek,yeni sertlik veya güç verimi 20 X 20X 20 =8.000 gibi bir değere çıkar ki ;bu değerde yukarıdaki örneğin 8 mislini bulur.Bundan dolayı güç belirlemede raketin genişliği çok önemli bir unsurdur.
1.4.Ağırlık (Weight)
Tenis raketi ağırlaştıkça daha güçlü olur.Bu tip ağır raketler ile oynar iken ;raketin havada sallanma esnasındaki hava direnci geniş kafalı raketlerde olduğu gibi raket kullanıcısına daha fazla kuvvet sarfetmesine neden olur.
1.5.Uzunluk (Lenght)
Tenis raketlerinin (maximal limitlerin içinde kalmak koşulu ile) 1-2 inç kadar boyunu uzatmak fizik kuralı olarak tenis raketinin gücünü artırır.Son senelerde kısa boylu oyuncuların örneğin Michael Chang’in tercih etme nedeni bundan dolayıdır.Ayrıca uzun raket ile oynayan tenis oyuncusu,rakip tarafın sahasının daha fazla bir alanını görür.

2-KONTROL (CONTROL)
Kontrol,tenis raketinin güç alanı içerisinde,iyi bir tenis eğitmeninden öğrenilen doğru ve düzgün bir teknik ile toplara vurmaya olanak sağlama kapasitesi ile beraber top ile tenis raketinin temas süresini uzatarak ,toplara istenilen en doğru yön,yükseklik ve hız özelliklerini kazandırıp,hedeflenen noktaya iadesini sağlamada oyuncuya yardımcı olma yeteneğini olarak tanımlanır.Yukarıda sıralanan
Bu tasarımlar güç sağlayan/kazandıran raketlere göre zıt özelliklere sahiptir.Bir tenis raketinin kontrol sağlayan özellikleri 4 unsurdan oluşur.
2.1.Kafa Ölçüsü (Head size)
2.2.Materyal (Contruction)
2.3.Profil,Genişlik (Profil/Width)
2.4.Hafiflik


2.1.Kafa ölçüsü (Head size):
Tenis raketinin kafa ölçüsü orta büyüklükte veya küçük kafalı olur ise,raket sallama sırasında sağlanan kolaylığı nedeni ile daha fazla kontrol sağlayacak ve böylece vuruş için daha fazla zaman
kazandıracaktır.Bu durumda küçük kafalı raket ile yapılan vuruş esnasında, doğru ve hızlı olarak topa vurulduğunda ,daha dar vuruş alanından çıkan/fırlayan topun ,dağılmayarak,nişan alınan menziline doğru kesin vuruşlar yapılmasına ve rakip taraf sahasının köşe noktaları atışlarına olanak sağlar.Ayrıca küçük kafalı raketler olarak adlandırılan küçük kafa ölçülü raketlerin ,orta kısmındaki güç alanı içerisinde kalan bölgede kordaj yoğunluğu fazladır.Teller birbirine daha yakın olduğundan vuruşlar esnasında,top ile daha çok tel temas eder ve kontrolün artmasında büyük rol oynar.Büyük kafalı raketlerde güç alanları geniş olmasına rağmen ,bu bölgedeki tel yoğunluğu,ufak kafaların aynı
bölgesine oran ile daha seyrektir.
2.2.Materyal (Contruction)
Tenis raket markalarının her sene tenis raketi yapısı ve dizaynında değişiklik,farklılık ve teknolojik üstünlükler sağlayarak oluşturdukları tenis raketlerinin materyal farklılıkları biz raket seçicilerinin biraz kafasını karıştırır.Ancak materyali daha esnek bir malzeme ile oluşturulan tenis
Raketi,topun raket ile teması sırasında ve topun geliş hızına da bağlı olarak;tenis raketinin esnemesi bazında rakete daha fazla eğim verecek,böylece top ile raket temas süresi uzayacağından;daha fazla kontrol sağlayacaktır.
2.3.Profil,Genişlik (Profile/Width)
İnce profilli raket,geniş profilli raket kadar sert olmayıp,esnediği için ve top ile daha uzun süreli temas sağladığından daha fazla kontrol sağlar.
2.4.Hafiflik
Ağırlık bazında hafif olan raketler,servis karşılar iken veya file önünde bekler iken ani tepki göstermek gerektiğinde,manevra yeteneğinden dolayı daha kontrollüdürler.

3-RAHATLIK (COMFORT)
Tenis raketinin,en az insanın harcayacağı güç ile yeterli işi üretebilmesi ve tenis oynar iken kullanılan elin bileğini,dirseğini ve kişinin kondisyonunu en az oranda yıpratacak şekilde tasarlanmış olması raket ve oyun rahatlığını beraberinde getirir.Rahatlığı sağlayan unsurlar; gücü sağlayan unsurlara göre kontrolü sağlayan unsurlara biraz daha çok benzeşir.Bunları maddelendirir isek;

3.1.Kafa Ölçüsü (Head size)
3.2.Materyal (Contruction)
3.3.Profil,Genişlik (Profil/Width)
3.4.Darbe ve Titreşim Emicilik (Shock Absorbtion/Vibration Control)

3.1.Kafa Ölçüsü (Head size)
Konumuz malum tenis raketi,buna takmış durumdayız ya;
Bir tenis raketinde kafa ölçüsü büyüdükçe,şok ve darbeler azalır.Çünkü kafa ölçüsü büyüdükçe raketin esnekliği artar.Ancak büyüyen kafa ölçüsü arttıkça,hava direncide artacağından tenis oyuncusuna düşen güç faktörü de artar.Bu neden ile ,büyük kafalı raketin konfor unsuru içermesi için çok hafif olması,modern teknoloji ile son derece hafif gramajlarda imal edilmesi ve fazla kalın veya geniş profilli olmaması gerekmektedir.
3.2.Materyal (Contruction)
Yumuşak ve esnek bir tenis raketi,kol için daha affedici ve sempatik gelir.Ancak bu teknolojiden üretilmiş yumuşak raketler ile vurulan toplarda topun yavaşlayacağından ve bunun içinde topa daha güçlü vuruş için kolun daha hızlı savrulması gerekeceği unutulmamalıdır.Şok ve titreşimlerin azaltılması için bazı raketlerde üç boyutlu moleküler yapısı olması nedeni ile bu moleküler yapıyı içeren malzeme karışımları kullanılmaktadır.

3.3.Profil,Genişlik (Profil/Width)
İnce profilli bir tenis raketi,kalın profilli raketten daha elastiki olacağından daha fazla rahatlık sağlar.Raketin bedeni kalınlaştıkça ,kolda daha fazla zorlama yaratır.

3.4.Darbe ve Titreşim Emicilik (Shock Absorbtion/Vibration Control)
Darbe ve titreşim kol üzerinde çok değişik zorlamalardır.Şok veya darbe,topun rakete çarptığı andaki yarattığı strestir.Titreşim ise,bu şoka veya darbeye karşı raket malzemesinin reaksiyonudur.Bu yüzden bir çok raketin kafa,boğaz veya saplarında şok yani darbe ile oluşan titreşimleri emici bir takım sistemler eklenmiştir.
Genç ve güçlü oyuncular ile turnuva oyuncuları rahatlık ilkesi ile üretilmiş raketlere fazla itibar etmezler.Ancak konfor açısından tasarlanarak üretilen bir tenis raketi,yanlış vuruşlarda dirseklerin zedelenmesine yol açan yüksek frekanslı titreşimleri azaltacak,tolere edecek üretim tekniğine sahiptir.Diğer yandan oyuncunun “dokunma” duygusunu algılamasını sağlayabilmek için,alçak frekanslı titreşimler,raketi tutan elinden beynine aktarılabilmelidir.Birini azaltmadan ,öbürünü azaltmaya çalışmak karmaşık sorunlar yaratır.Topa vuruş gücünün azalmasına olanak sağlamadan evvel şok etkisini en aza indirgemek için raket telleri ve güç alanı üzerinde değişikler yapılmıştır.Böylece popüler hale gelen büyük kafalı raketler kullanılmaya başlanmıştır.Bu raketler topları vuruş esnasında güç alanı (sweet spot/power zone) içine değilde raketlerinin kenarlarına kaçıracak yeni oyuncular,antremansız,tenis eğitmeninden ders almayan tenis oyuncuları ,kırk yaşını aşmış olan veya dirsek tendonları kireçlenmiş tenis oyuncuları ile bilekleri zayıf bayan oyuncular ve de ister istemez hatalı vuruşlar yapan oyuncular için daha çok yararlıdır. Çünkü büyük kafa ölçülü raketlerde güç alanı (sweet spot/power zone) daha geniştir.Büyük kafa ölçülü raketler,profil kalınlıkları kalınlaştırılmadığında raketin esnekliği artacağından,şoklar azalmış olup;dirsek zedelenmesi tehlikesi ortadan kalkar.
Top rakete vurduktan sonra darbe ve titreşime uğrayan raket,bedenin dışında,raket telleri üzerinde de ayrı ikinci bir dalgalanma ve titreşim olduğunu unutmamak gerekir.Bunu önlemek için bazı tenis raketleri günümüzün teknolojisinden nasibini alarak;raket tellerinin dikiş yerleri çapraz delinmiş veya raket kafasının boğazının yakın kısmına bir köprü açılmış ve arasına şok emici bir malzeme yerleştirilmiştir.Eğer kullanacağımız rakette bu donanımlar yok ise manuel olarak raketin tellerinin boğaza yakın kısmına,mağazalarda satılan çeşitli vibrasyon emici lastik bandajlar takarak,tel titreşimlerini azaltabiliriz.

KENDİMİZE UYGUN TENİS RAKETİMİZİ SEÇERKEN :
Tenis oynar iken gerekli olan bu aracı yani raketi seçerken veya satın alırken ,oynama-kullanma sırasında eliniz ve kolunuzun diğer bir açıklama ile teniste kullandığımız uzvumuzun doğal bir uzantısıymış gibi hissedebileceğiniz bir tenis raketini seçmeniz en doğru yoldur.Gönlünüzün çekeceği,gözünüzün seveceği raketi seçmek en doğal iç güdünüzdür şüphesiz.Ama raketin dış görünümü,yanlış size uymayan bir adım atıp,yanılmanıza yol açabilir.Ayrıca alınacak kompozit raketlerde fiyat yönünden yukarılarda olduğu için ekonomilerde de hasar açabilirler.Tenis marketing piyasasında tanınmış ve kendini kabul ettirmiş,çok iyi marka tenis raketlerinin; “güç ve kontrol”,”kontrol ve güç” için veya sadece “rahatlık-konfor” için üretilmiş zengin modelleri ve tüm bu modellerin; “geri çizgi (base line)oyuncuları” , “servis-vole oyuncuları” ve “tüm saha oyuncuları” gibi oyuncu profiline uyabilecek çeşitli denge ve ağırlıklarda üretilmiş çok zengin serileri mevcuttur.
İyi ve tanınmış marka olarak bir tenis raketi alacağınızda bu seçenekleri göz önüne serebilecek,temel özelliklerini incelemenize fırsat tanıyabilecek,bir raketten beklentilerinizi de tabi ki size uymak şartıyla karşılayabileceğiniz,görebileceğiniz broşürleri incelemenizi fırsat tanıyabilecek tenis raketi satan mağazaları seçmeniz sizi tenis raketi aldıktan sonra daha mutlu edecektir.
Orijinal broşürlere göre Türkçe çeviri yapılan broşürlerde yapılan tercümelerin tenis tekniği,biomekaniğini ve terminolojisi yönünden bilgili olmayan kişiler tarafından hazırlandığından dolayı eksiklik olabileceğinden raketlerin üstünde ve orijinal veya Türkçe kataloglara, yukarıdaki bilgileri özümleyerek teknik, size uygun ölçü ve donanımdaki raketi seçmeniz veya bu bilgiyi gerçekten mesleği olarak profesyonel hale getirmiş satış danışmanlarına hatta sizleri her yönden temsil edebilecek satış temsilcilerini seçmenizde fayda vardır.Zira tenis raketi satan birçok kuruluşta tüm bu sizlerin kullanımına sunduğumuz bilgilerden mahrum olan satış temsilcilerine,kulaktan dolma olabilecek kadar eksik yanlış bilgiler ile yanılmanıza fırsat vermemelisiniz.Şunu unutmayalım ; “en pahalı raket eni iyi raket” demek olmayacağı gibi en iyi raket diye de tanımlama yoktur.Sadece KİŞİYE UYGUN EN İYİ RAKET açıklaması olabilir.Herhangi birine tüm teknik unsurları ile çok uygun olarak kabul edilen raket,bir başka raket kullanıcısına son derece uygun olmamanın dışında zararlı ve yararsız olabilir.
Tenis raketinin üç ana özelliği olan “Güç – Kontrol ve Rahatlık” unsurlarının çeşitli oyuncu profillerine göre inceleyip sizlere uygun raketinizi seçme yönünde örneklemeler yapacağız.
Örneklemeler yapılır iken raketin güç-kontrol-rahatlık unsurlarını yüzdesel olarak verilecektir.
*** %33 Güç - %33 Kontrol - %33 Rahatlık içeren tenis raketleri:
Her üç unsuru da en üst seviyede tutabilecek şekilde bir tenis raketi henüz imal edilmemiştir.Genellikle kontrol ve rahatlık sağlayan özellikler birbirine biraz daha yakındır.Ancak güç ve kontrol unsurlarını ayıran özellikler birbirlerine zıt düşen özelliklerdir ve biri artırılır ise diğeri mutlaka azalır.
*** % 30 Güç - % 60 Kontrol - % 10 Rahatlık içeren tenis raketleri:
Genç ve dinamik profesyonel erkek oyuncu raketidir.Bu gruptaki sporcu için rahatlık en önemsizdir.Raketin düşük olan “güç” unsurunu da sporcu kendi eforu ile kapatmaya çalışır.Bu tür kompozisyondan oluşan raketlerde önemli olan kontroldür.
*** %35 Güç - %40 Kontrol - %25 Rahatlık içeren tenis raketleri:
Genç ve dinamik profesyonel bayan oyuncu veya genç amatör erkek oyuncu raketi olarak bu tip raketlerde “güç” faktörü de biraz daha önem kazanmıştır.Güç yükselince,kontrol biraz azalır.
*** % 38 Güç - % 28 Kontrol - % 33 Rahatlık içeren tenis raketleri:
Genç bir amatör bayan oyuncu raketi olan bu tür raketlerde ise güç kontrolden biraz daha önemlidir.Rahatlık unsuru da önemlidir.
*** %45 Güç - % 15 Kontrol - %40 Rahatlık içeren tenis raketleri:
İhtiyar delikanlı veya yaşı olmadan yaşlanmış bayan oyuncular ve güçsüz oyuncuların raketidir.Bu kontrol hiç önemli olmayıp sadece topu karşıya rahatlıkla gönderecek güç önemlidir.

Bir tenis raketi,dinamik durumlarda rahat olmalıdır.Bunun hayali olmayıp gerçekten oynarken olması gerekir ancak vuruşları geliştirmek için topsuz vuruş çalışmaların değerini küçümsememek ile beraber her iki saniyede bir 57 gr’lık bir tenis topunun ortalama saatte 100 km’lik bir hız ile rakete çarpmasıyla insana çok daha ağır gelmeye başlayacağı da bir gerçektir.Ayrıca raketin sapı da olduğundan daha kalın gelir elimize.
Raket ağırlığı veya “grip size” konusunda da genel bir şey söylemek olanaksızdır.Genellikle bilinen “raket ne kadar ağır olur ise ,güç unsuru o kadar artar” olduğudur.Buna itibar etmemek gerekir.Çünkü raket ağırlığını değiştirmeden raket başının hızının 2 katına çıkartmak; raket başının ağırlığını 2 katına çıkartarak , her iki şekilde de vuruş hızlarını aynı tutmaya çalışmaktan, 6 kat daha etkilidir.Üst düzeyde oynayan erkek tenisçilerin çoğu 340-380 gr. Ağırlığında 4 veya 5 numara grip ölçüsü olan raketler kullanırlar.Üst düzeydeki bayanlar ise 320-360 gr. Ve 3-4 numara grip ölçüsü raket kullanırlar.
Tenis raketlerinin bu özelliklerini ve teknolojik evrimleşmesi sonucu makine mühendisliğine girmeden açıklayacak olur isek ;raket ağırlığı ve gövdesinin esnekliği konusunda çok şey söylenir ama güç unsurunu anlattığımızda,raket materyali ne kadar sert olur ise,raket gövdesi profili ne kadar olur ise güç unsurunun o kadar arttığıdır.Bu denklemin içine bir de raketin esnekliği katılır ise topa çarpan raketin eski durumuna dönme katsayısı (2,4 salisede gerçekleşir) önem kazanır.Esnek raketlerde eski durumlarına geçmek için geçirdikleri zaman,topun raket yüzü ile temas halinde kaldığı zamandan daha uzundur.Bundan dolayı raketin geriye doğru esnemesi,topun rakete çarpışından doğan etkiyi ve şoku azaltır.Fakat bu raketin esneme yeteneği yapımı sırasında içine sert materyal konulan raketlerde,sert raketlere oran ile daha iyi kontrol olanağı sağlar ve daha hoş duygu verir.Ancak esnek raketlerin yavaşlattığı bu topları daha güçlü göndermek için,sert raketlere nazaran
Daha hızlı bir kol savuruşu (swing index:7-8 gibi) gereklidir.Kolu daha çok geriye açmak ve hız kazanarak topu daha önde karşılamak gerekebilir.Bunun için,eğer sert vuruşları gerçekleştirebilen güçlü,dinç bir kişiyseniz ,cam elyafından yapılmış sertlik indexi düşük materyal içeren ,daha yüksek kontrol olanağı sağlayan ince profilli ve esnek raket seçmelisiniz.

Bu anlatılar ışığında birebir raket tiplerine göre ,oyuncuya yararlı olacağı umulan daha çok kılavuzlaşmış açıklamalar bulacaksınız.

1-Servis-vole ve smaç oyuncusu:
Aşırı güç temini için ,geniş veya orta genişlikte profil yapısı olan ve en yüksek sertlik derecesini (sertlik index) yakalamak için daha sert materyal içeren,savurma ve sallanma hızı için sap kısmı ağır yani “hafif kafalı” bir raket seçmelidir.

2-Geri çizgi (base line) oyuncusu:
Kontrol için daha ince profil yapısı olan ,fakat güç kaybını kapatabilmek için muhtemelen orta sertlik derecesinde olan ve materyalinde daha az sert materyaller bulunduran ve vuruşun ağırlığı,yani güçlü bir vuruş için, “ağır kafalı” bir raket seçilmelidir.

3-Tüm saha oyuncusu :
Yukarıda her şekilde açıklanan özellikleri açıklanan özelliklerin karışımı olup;orta genişlikte bir profil yapısı olan % 50 ve daha az yapımı sırasındaki materyalinde daha az sert madde içeren,merkezi yani raket dengesi ne raket kafasında ne de raket sapında olmayan “eşit dengeli =balanslı” bir raket seçilmelidir.

RAKET TELLERİ (KORDAJ)

Tenis raketlerinin başına ağ örmüş bu tellerde karşımıza çok kolay anlaşılır bir durum çıkarmaz karşımıza.Doğal barsaktan yapılan teller,genç hayvan dokusunun esneme özelliğine sahiptir ama yapay teller daha dayanıklıdır.Ancak yapay teller daha az esnek olduklarından top çarptığı için çarpışmadan oluşan enerjiyi emer ve güç unsur azalır.Profesyonel olmayan ve turnuvalara katılmayan oyuncular için dayanıklılık daha önemli olabilir.
Teller ne kadar gergin (gerginlik:tellerin tansiyonu olarak adlandırılır) olur ise güç o kadar artar,söylentisi çok yaygın olsa da “yüksek tansiyonlarda kontrol,düşük tansiyonlarda güç unsuru artar.” realitesi geçerlidir.Ancak her tipteki raketin kafa ölçüsü ve raket profil kalınlıkları için uygun bir tel gerilimi (tansiyonu) önem kazanır.Bu durum,tellerin vuruş sonrasındaki ilk eski durumunu alma katsayısına bağlıdır.Tüm bunları derleyip toparlayacak olur isek daha doğru,açık ve genel bir ifade şekli ortaya çıkar.Oyuncunun teknik gelişimine bağlı olarak vuruş esnasında ne kadar gücü artar ise,daha iyi topa kontrollü vurmak için veya daha iyi kontrol için tellerin gerilimi de o kadar arttırılmalıdır.
Örneğin yumuşak vuruşları olan zayıf bir bayan oyuncunun raketinin telleri ile 20 kg’a ayarlanmış tansiyon sayesinde,en iyi verimi elde ettiğini varsayalım.Eğer bu tansiyonu 19-18 kg’a kadar düşürür isek,top tellere vurduğunda daha çok içeri gömülür ve trambolin örneğinde olduğu gibi çok hız kazanabilir;ancak tansiyonu biraz daha düşürür isek bu defa teller pörsür,top vurduğu zaman kordaj içeri çöker yani süner ve topu fırlatmaz.Bu defa tersine bir uygulama ile tansiyonu eski tansiyon ayarı 20 kg’ın üzerinde gerdiğimizde top aşırı gergin tellere vurduğu zaman,tellere gömülemez ve onu esnetemez.Top,bir tahtaya vurmuş gibi olur ve sadece kendi elastikiyeti ile zıplar ve gücü azalır.
Böylece zayıf bayan oyuncumuzun X marka ve X model raketi için en verimli tansiyon 20 kg civarı çıkmıştır.Fakat aynı raket ve kordajı bu defa güçlü vuruşları olan bir erkek sporcu deneyecek olur ise bu durumda toplar ,20 kg’lık kordajın içine,güçlü vuruşlar nedeni ile oldukça aşırı gömülecek ve 20 kg’a rağmen pörsümüş-sünmüş tel reaksiyonu verecektir.Bu güçlü erkek sporcunun,aynı raketin tellerinden trambolin örneğindeki gibi en yüksek verimi ve esnekliği alabilmesi için,kordaj tansiyonunu,yumuşak oyuncuya nazaran 3-4 kg daha sert gerdirilmesi gerekecektir.
Kompozit olan raketlerin hemen hemen hepsinin üzerinde veya kataloğunda,o model raket için öngörülmüş ideal,”sentetik kordaj”tansiyonlarının alt ve üst limitleri yazılmıştır.Örnek bir raket için alt ve üst limitlerinin 23-29 kg yazılmış olduğunun varsayalım
;eğer zayıf bir bayansanız,bu raket için alt limite yakın bir değer olarak 24-25 kg’ı tercih etmelisiniz.Önemle belirtelim ki ,bu bayan oyuncunun vuruşları genellikle “alttan kesme” (slice) veya “üstten kesme” (top spin) tarzında ise,bu durumda topların daha iyi devir alabilmesi için tellere daha çok gömülmesini sağlamak amacıyla 1-2 kg daha düşük tutmasında yarar vardır.
;eğer sert ve düz vuruşları seven ve uygulayan genç bir erkekseniz,oyun tarzınız sert servislere,smaçlara ve volelere dayanıyorsa,o zaman raketinizin üzerinde yazılı tansiyon limitlerinin en üst sınırı olan 28- hatta 29 kg tansiyonu uygulamasınız.Ama bu erkek oyuncunun stili de; “slice-top spin”ve “drop shot”kesmeleri gibi topu fırçalama esasına dayanan teknik ayrıntılara yönelik ise,yine topların tellere daha iyi gömülerek devir almasını kolaylaştırmak için,üst limitlerden birkaç kg daha gevşek (27-28 kg) tansiyon kullanılmalıdır.
***Naturel tel denilen barsak teller daha esnek olduklarından,sentetik tellerin ayarlarına oranla daima 1-1,5 kg.kadar daha fazla gerdirilirler.
***Oynanan kort zeminleri de kordaj tansiyonuna etki yapar.Genellikle yumuşak zeminli kortlarda oynayanlar,sert (hızlı) zeminli kortlarda oynayanlara oranla kordaj tansiyonlarını birer kg düşürebilirler.
***Dirsek ağrısı (tennis elbow) çeken oyuncular,mümkün olan en düşük tel gerilimi ile oynamalıdırlar ki raketin güç unsurunun artması ile oyuncunun dirseğine düşecek güç ve zorlamalar düşsün.
Yumuşak gerilmiş teller,daha çok hata affedicidir.Tüm bunlara bakarak bir genelleme yapacak olursak oyuncu seviyelerini dört ana gruba ayırabiliriz;
Acemi oyuncular,
Ortalama oyuncular,
Klüp oyuncuları,
Turnuva oyuncuları.
Bu oyuncu seviyelerinin acemiden ustaya doğru kendilerini bu gruplardan birine yakıştıranlar, acemiden ustaya doğru kordaj ağırlıklarını (tansiyon ölçüsü),raketlerinin ön gördüğü alt limitten başlamak üzere birer veya ikişer kilo artırılmalıdır.
Raketlerde kullanılan sentetik kordajın kalınlığı ve cinsi de önemlidir.Ucuz alüminyum raketlere fabrika kordaj takılır.Ancak bilinçli tüketici tenis seviyesini ilerletmiş olduğundan raket modeli seçimi gösterdiği hassasiyeti kadar kendi tercihleri olan farklı kalınlıkta,renkte ve yapısal özellikleri bulunan kordajlardan bir takım tel seçerler.Raketin üzerinde muhtemelen veya kataloğunda yazılan gerilim limitlerinin içinde kalmak şartıyla,kendi oyun tarzları ve seviyelerine göre de ayrıca gerilim ölçeklerini özel hesap cetvelleri veya danışmanından saptayarak kordaj çektirirler.
Sert ve düz vuruşları olan ,sık sık tel koparan ‘servis-vole-smaç’ oynayan kişiler dayanıklılık açısından 1,30mm çap kalınlığı ile 1.40 mm çap arası kalınlıkta kalan ,özel sentetik kuvvetli materyal ile içleri takviye edilmiş malzemelerle yapılmış kalın teller kullanmalıdırlar.
Yumuşak vuruşlar yapan oyuncular ile ‘slice-top spin’ gibi kesme vuruşlarla ile oynayanlar ise,raket tellerinin toplara daha iyi gömülerek devir vermesi amacıyla daha ince olan 1.15 mm çap kordaj kalınlığı ile 1.30 mm çap kalınlıkları arasında muhtelif sentetik tellerden birini seçme şansına sahiptirler.
Hem sert vuruşları olan ve ‘servis-vole-smaç’ oyuncuları ile yumuşak vuruşları olan ve ‘slice-top spin’ oyuncuları için anlatılan kordaj kalınlıkları ‘mid size’ ve ‘mid Plus’ kafa ölçüsünde olan raketler için geçerlidir.Bir sınır baz olarak alırsak;100 inç kareden daha büyük kafa ölçüsü olan raketlerde kordaj boyutları genişlediğinden dayanıklılık ön plana çıkar ki,doğal olarak büyük kafa raketlerde ,daha yüksek tansiyonlar öngörüldüğünden kesinlikle 1.30 mm çaptan daha ince teller gerdirilmemelidir.Bu durumda ,toplara vururken devir verdirmek isteyenler,ince tel yerine yine 1.30 mm’den kalın olmak kaydıyla ,yüzeyi tırtıllı olduğu için topu tırmalayarak çevrilmesine (topa devir verdirilmesine) faydalı olan ‘top spin model’ tellerden gerdirilmelidir.

ANALİZ

Tenisin uluslararası kurallarına göre tenis raketinin uzunluğuna,sap kısmı dahil olmak üzere bir takım kısıtlamalar getirilmiştir.Bu kısıtlamalar raketin diğer bölümlerinde de geçerli olup;
raket uzunluğu 81,28 cm’den fazla,
raket tellerinin gerili olduğu yüzeyin boyu 39,37 cm’den,eni ise 29,21 cm’den fazla olamaz.
Tenis oynayacak veya oynayan kişinin uygun tenis raketi konusunda yapacağı seçimin doğru olabilmesi için katalog,broşür incelemesi yaptıktan sonra sağlam doğru kaynaklı bilgilerin hayata geçirilmesi söz konusudur.
Diyelim ki tenis raketinizi seçtiniz;ülkemizde genel olarak kompozit raketlerin bir çoğu kordajlı haliyle satılmaktadır.Dolayısıyla kordajınızı ilgili kaynak bölümümüzü inceleyerek, mevcut yeni satın aldığınız rakettin üstündekini kullanabilirsiniz.Ancak daha raket ile oynamadan raket türünü-modelini nasıl önceden belirleyip satın alma aşamasına geliyorsak kordaj konusunda da raket seçimi kadar dikkatli ve önemsememiz bize daha uygun kordaj (renk,yapısal ve farlı kalınlıklarda) seçmemizi kolaylaştıracaktır.Raketin üstündeki kordajın kesilip oyun tarzınıza,raket rengine uymasına yardımcı olacak yeni kordajın tarafınızdan yeni seçilip hemen rakete takılmasında büyük fayda vardır.
Tenis raketinin alınması sonrasında en çabuk yaşanan;soluğu kortlara almaktır.Bu kadar detaylı bir raket seçimi yapılsa dahi tatbiki olarak düş kırıklığı yaşanabilir.Henüz elinize aldığınız raketle ,eski mevcut raketinizden daha iyi oynayacağınızı kimse beklemez.Her tenis raketinin,titreşimler aracılığı ile ,sinir sistemi ile beynimize değişik tipte topa vuruş duyguları gönderdiğini bildiğimize göre;yeni ve size uygun olarak seçtiğiniz bir raketle oyuna başladığınızda tüm şartlı refleksler yanılgıya düşeceğinden,büyük bir yadırganış ortaya çıkar.Çünkü devamlı belirttiğimiz gibi her tenis raketinin “güç-kontrol-konfor” özellikleri değiştiğinden,farklı top duyguları algılarız.
Alıştığımız ve oyuna devamlı olarak bir raket ile devam ettiğinizde, belli noktalardaki , belli hızlarla gelen toplara,önceden alıştığımız tepkiler ve kuvvetler ile vurmaya çalışırız.İşte bu alışkanlık karşı tepki olarak karşımıza çıkar ve bizi, o zamanki oyun stilimize en uygun raket olarak seçmemize rağmen düş kırıklığına sürükleyebilir.
Ancak bundan yılmamak gerekir.Yeni bir rakete alışabilmek,GÜN AŞIRI YAPILAN ÇALIŞMALAR ile BAZEN BİR AY KADAR ZAMAN ALABİLİR.Kısaca siz , o anki en uygun tarafınızca seçilmiş yeni raketinize, seçip,karar verip,satın almaya kadar geçen sürede hükmeder.Raketinizi elinize satın alıp tenis kortuna çıktığınız ilk andan itibaren o seçtiğiniz raket size hükmeder ve sizi kendi yapısındaki teknik unsurlara uydurmaya çalışır.Ancak doğru ve uygun olarak seçilmiş bu raketinize alıştıktan sonra ilerde sadece eskiliğinden veya teknolojik gelişmelerden dolayı yeni bir model bir raketi,yine kendi tekniğinize ve anatominize uygun olarak,bilinçli bir şekilde seçip satın aldığınızda.artık eskisi gibi büyük ölçüde yadırgayışlar bir daha olmayacaktır.
Seçilmiş yeni raketinizle birbirinize uyum sağlamaya başladığınızdan itibaren artık oyununuz,eski bir raketle oynayan eski performansınızın çok üzerine çıkacaktır.
Doğru seçilmiş bir raket ,
Doğru seçilmiş bir kordaj,
Doğru tespit edilmiş bir kordaj gerilimi,
bir oyuncunun performansını % 25 lehine etkiler.Bu oranda bayağı iyi bir orandır.
Kişiye uygun olarak seçilmiş bir raket ,o kişi için ömür boyu en iyi bir raket olarak kalacak demek değildir.Unutulmamalıdır ki;oyuncunu yaşı ilerledikçe,gücü,kondisyonu ve tekniği farklılaşacak ve farklılaştıkça tüm bunların dışında raket teknolojileride her geçen gün geliştikçe,kişinin ideal raket gereksinimi de,en fazla 2-3 yılda bir değişecektir.O yüzden hazırladığımız bu rehberi her iki yılda veya üç yılda bir.en azından bu nedenlerden kullanabilirsiniz.Böylece amacınıza ulaşıp ,maxium zevk-eğlence-konfor ve kendinize bu konudaki mutluluğu yaşattırmış olursunuz.

UYGUN TENİS RAKETİ SEÇİMİNİ MADDELEŞTİRİRSEK ;

1-Özellikle kompozit raketler tanınmış marka olmasında fayda vardır.
(Dunlop,Head,Fıscher,Prince,Pro Kennex,Rossıgnol,Slazenger,Wilson,Völkl,Yonex gibi)
2-Grip ölçüsüne bakın.Numarası size uygunmu?
3-“RA” numarasına bakarak ,raketin sert mi,yumuşak mı olduğunu ;size en uygunun hangisi olduğu.
4-Kafa ölçüsüne bakın.
5-Materyal karışımı yüzdesi incelenebilir,Rakette kullanılan materyal hangi materyal ise o materyalin diğer materyale göre sert mi ?yoksa yumuşak mı? Sorusuna yanıt ararken,sizin tercihiniz hangi yönde olması gerektiği,
6-Günümüzde bazı firmalar ,raketin üzerine PL (power level=güç seviyesi) seviyesini belirten bir rakam yazmaktadırlar.Buna göre PL seviyesi düşük raketlerde (Örnek:PL 600) en düşük güçte raket olduğunu gösterir.Fakat bu rakette kontrol özellikleri maximal seviyededir.PL seviyesi artığında kontrol unsuru düşer.En yüksek PL seviyesi (PL: 1000) olarak kabul görür.Bu tür rakette güç ve konfor ön planda olduğunda kontrol unsuru düşüktür.
7-Raketin profil yani enine kesit kalınlığına bakılmalı;22 mm ve daha inceleri “kontrol” unsurlu raketler olup,PL seviyeleri düşüktür.
22 mm’den kalınları ise “güç” ağırlıklıdır ve PL seviyeleri yüksektir.
8-Raket tam orta noktasından terazilenir.68,5 cm ( 27’’ = 68,58cm ) uzunluğundaki standart bir raketin,saptan itibaren 32cm veya 33 cm.’deki noktalarında terazide kalması (balanced),merkezi dengeli raket olarak adlandırılır.Saptan itibaren 32 cm.’den daha kısa bir noktada terazileniyor ise (grip heavy) yani hafif kafalı raket olduğu,saptan itibaren 33cm.’den daha uzun bir noktada terazileniyor ise (head heavy) yani ağır kafalı bir raket olduğu anlaşılır.Bu test rakamları kordaj yok iken geçerlidir.Kordaj varken bu ölçülere 1-1,5cm ilave edilerek ölçülmelidir.
9-Raketin tüm kitlesinin ağırlığını öğrenin.Katalog ve broşürlerde raket ağırlığı hem kordajlı tüm raket ağırlığı olarak hemde kordajsız ağırlığı verilir.Bir raketin ağırlığı yaklaşık 300 gr.mı geçiyor ise genellikle güçlü erkek oyuncuların tercihidir.Daha düşük gramajlar bayanlar ve çocuklar için tercih nedeni iken raket üreticisi firmalarda tenis sporunu daha rahat/konforlu yapması için satış mağazalarında yer alan raketleri daha düşük gramajlı yapmaktadırlar.
10-Şok emici ve vibrasyon önleyici sistemleri var mı?Çapraz kordaj dikişleri,kauçuk tanponlu köprülü boğaz,sap içi süspansiyonları,sap çevresi özel bandaj ve gövde içine terleştirilmiş plastik yuvalarda hareket edebilen kinetik enerji bilyacıkları gibi.
11-Raketin üstünde çekilmiş kordaj var ise tellerinin çapı ince mi,kalın mı?Kaliteli kordajların üzerine büyüteçle bakıldığında,kordaj markasını ve mm cinsinden kalınlığını okuyabilirsiniz.
12-Hazır çekilmiş kordaj var ise,kordajın merkezine doğru,her iki baş parmağınızla kuvvetlice bastığınızda esneklik var mı? , yok mu?,Aynı kafa büyüklüğünde iki raketin kafalarını,birbirlerinin gerili kordajlarına vurarak titreştiğinizde,hangisinden daha tiz ses çıkıyorsa,o kordaj daha gergindir.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !